Volvo Türk

1927 yılında kurulan Volvo, bugün dünya çapında 72,000 personeli, 30 ülkedeki üretimi ve 185'i aşkın ülkedeki operasyonları ile dünyanın en büyük kamyon ve çekici, otobüs, iş makinesi, deniz ve endüstriyel motorları ile uçak motor parçaları üreticilerinin başında gelmektedir.

Volvo'nun üretim programları, Volvo'nun üç temel değeri olan kalite, güvenlik ve çevre duyarlılığı konularında sürekli yenilerek geliştirilmekte; verilen hizmetler, müşteri odaklı toplam çözümler halinde sunulmaktadır. Bunlara ek olarak Volvo, dünyada, yarının emtea ve yolcu taşımacılığının şekillendirilmesinde de liderliğe soyunmuştur.

Volvo Türk Ltd.'nin Türkiye'deki yapılanması
Türkiye'deki ilk Volvo şirketi %100 yabancı sermaye ile 11 Ağustos 1994'te, Volvo otomobillerinin ithalat, satış ve satış sonrası faaliyetlerini yürütmek için, Volvo Otomobil Ticaret Ltd. Şti adı ile İstanbul'da kuruldu.

Bundan dört yıl sonra, 1 Temmuz 1998'te, Volvo Grup Türkiye'deki uzun vadeli hedeflerinin bir kanıtı olarak, Volvo Otomobil Ticaret Ltd. Şti üzerinden, Volvo İş Makineleri'nin Türkiye'deki ana distribütörü olan bir Türk firmasının varlıklarını, envanterlerini ve neredeyse tüm tecrübeli personelini bünyesine kattı. Aynı gün itibariyle, yine Volvo İş Makineleri Grubu, bu kez dünyanın diğer bir köşesinde, Güney Kore'de, iş makinesi sektörünün önemli bir ürünü olan ekskavatör kolunda faaliyetlerini sürdürmekte olan Samsung Heavy Industries of South Korea şirketini da satınaldı.

1999 yılının hemen başında şirketin ismi, şimdiki ünvanı olan, Volvo Otomotiv Türk Ltd.Şti. ("Volvo Türk Ltd.") olarak değiştirildi. Aynı yıl Volvo, Volvo Otomobil Grubu'nun tüm hisselerini Ford'a satmaya karar verdi ve satış işlemleri Türkiye'de 1 Temmuz 1999 itibariyle başarıyla sonuçlandırıldı. Volvo Otomobil Şirketi halen faaliyetlerine Türkiye'de, ayrı bir firma olarak, devam etmektedir.

18 Eylül 2000'de Volvo Türk Ltd., tarihi bir adım atarak, Volvo İş Makineleri Grubu, Volvo Kamyon Grubu ve diğer tüm operasyonlarını bir çatı altına toplamak için, şu anda faaliyetlerine devam ettiği, İstanbul Merter'deki Volvo Center'a taşındı.

Deniz ve endüstriyel motorları konusunda bir dünya devi olan Volvo Penta Grubu da, 2001 yılının ilk günlerinde Türkiye'deki bu birleşik Volvo Şirketi'ne katılarak, Volvo Türk Ltd'nin üçüncü İş Grubu oldu.

Türkiye'de bu gelişmeler olurken, 2001'in ilk aylarında Volvo Grup, kamyon sektöründe dünya çapındaki pozisyonunu perçinlemek ve uluslararası sinerjisini arttırmak için Renault Trucks'ı, iştiraki olan Mack Trucks of USA ile birlikte, satınaldı.

Bugün; hem Volvo Türk Ltd., hem de Renault Truck Ticaret A.Ş. Grup içi sinerjiler yaratmak ve aynı Grup'un bir parçası olmanın getirdiği avantajlardan faydalanmak için çalışmalarına devam etmektedirler.

Yine 2001'de Volvo İş Makineleri Grubu, Kanada'nın greyder alanında dünyaca ünlü Champion Graders firmasını satınaldı. Bu vesileyle, Volvo Türk Ltd. greyder kolunun da Türkiye'deki dağıtıcısı konumuna geldi. Bugün artık bu ünlü greyderler, Volvo markasıyla üretilmekte ve satılmaktadır.

Volvo Türk Ltd., 29,103,000 USD'lik eşsiz sermayesi ve tüm Türkiye sathına yayılmış bayileri ile Volvo İş Makineleri, Volvo Kamyon ve Çekicileri, Volvo Penta (deniz ve endüstriyel motorları) ve Volvo Finansal Hizmetleri grup şirketlerini bünyesinde barındıran %100 yabancı sermayeli ve merkezi Volvo Center, Merter - İstanbul'da olan ülkenin önde gelen şirketlerindendir.

Volvo Türk Ltd., 16 Kasım 2003 tarihinde Kalite Yönetim Sistemi EN ISO 9001:2000'i almaya hak kazanmıştır.

Sertifika, Volvo Kamyon, Volvo İş Makineleri, Volvo Penta, Volvo Yedek Parça ve işletme hizmetleri olmak üzere, tüm Volvo Türk Ltd. bünyesindeki departmanları kapsamaktadır.

Adresimiz:
Volvo İş Merkezi
İçerenköy Mah. Engin Sk. No.9 34752 Kadıköy, İstanbul

Telefon: +90 216 655 75 00   PBX
Faks    : +90 216 469 29 71